NVDA · 17,9 % av indexet
NVIDIA
NVIDIA konstruerar de acceleratorer, nätverk och den mjukvara som de flesta AI-modeller i världen tränas och körs på. Bolaget äger inga egna fabriker. Chippen tillverkas av TSMC, som i sin tur är beroende av ASML:s maskiner.
Bolagsinformation uppdaterad 2026-09-28 · Kursdata till och med 2026-10-09
I indexet
vid kurs 229,28 (2026-10-09)Kursutveckling
Värdering och nyckeltal
vid kurs 229,28 (2026-10-09)Nettoresultatet enligt GAAP är högre än justerat (non-GAAP) eftersom det innehåller orealiserade vinster på NVIDIAs aktieinnehav i andra bolag (7,8 mdr USD i Q2 FY27). Justerad EPS ger därför en bättre bild av den löpande verksamheten.
Om bolaget
- Huvudkontor
- Santa Clara, Kalifornien
- Grundat
- 1993
- VD
- Jensen Huang (medgrundare)
- Anställda
- ca 42 000 i 38 länder (jan 2026)
- Räkenskapsår
- Slutar sista söndagen i januari, så FY2027 slutar jan 2027
- Börs
- Nasdaq (NVDA)
Att bevaka
- Nästa rapport (Q3 FY27) väntas i slutet av november 2026. Prognosen är 108 mdr USD.
- Utrullningen av Vera Rubin och om bruttomarginalen håller runt 74–75 %
- Kina: om exportlicenser öppnar upp igen, vilket inte finns med i prognosen
- Hyperscalernas investeringsplaner (MSFT, GOOGL, AMZN och META rapporterar i slutet av oktober)
- Konkurrens från egna AI-chip (TPU, Trainium) och AMD
Produkter och segment
Sedan Q1 FY2027 (april 2026) redovisar NVIDIA två segment i stället för fyra.
Data Center ca 92 % av intäkterna (Q2 FY27)
AI-system för molnbolag, AI-labb, företag och stater. Segmentet delas in i Hyperscale (publika moln och stora internetbolag) och ACIE (AI-moln, industri och företag).
- GPU-plattformar: Blackwell och Blackwell Ultra, samt Vera Rubin som är i full produktion sedan sommaren 2026
- CPU: Grace och den nya Vera-CPU:n för AI-agenter
- Inferensacceleratorn Groq 3 LPX
- Nätverk: NVLink, InfiniBand och Spectrum-X/Spectrum-6 Ethernet. Nätverk växte ca 3 gånger snabbare än beräkning i Q1 FY27
- Mjukvara: CUDA, NVIDIA AI Enterprise, NIM, Dynamo och DGX Cloud
Edge Computing ca 8 % av intäkterna (Q2 FY27)
Enheter för agentisk och fysisk AI: datorer, arbetsstationer, fordon och robotar. Här ingår de tidigare segmenten Gaming, Professional Visualization och Automotive.
- GeForce RTX (gaming) och RTX PRO (arbetsstationer)
- RTX Spark, DGX Spark och DGX Station (AI på skrivbordet)
- DRIVE Hyperion (självkörande bilar och robotaxi)
- Robotik: Jetson Thor, Isaac GR00T och Halos
- Cosmos och Omniverse (modeller och simulering för fysisk AI)
Kunder och marknader
| Hyperscalers | Microsoft, Google, Amazon, Meta och Oracle köper den största delen av datacenterkapaciteten. |
|---|---|
| AI-moln (neoclouds) | CoreWeave, Nebius med flera hyr ut GPU-kapacitet. Vera Rubin rullas ut hos CoreWeave, Google Cloud, Azure, Oracle och Nebius. |
| AI-labb | OpenAI, Anthropic och xAI/SpaceXAI. SpaceXAI ska driftsätta Vera-CPU:n. |
| Suverän AI | Stater som bygger nationell AI-infrastruktur, till exempel Japan och Sydkorea (SK Telecom och NAVER). |
| Företag och industri | Via servertillverkare som Dell, HPE, Supermicro och Foxconn. |
Två direkta kunder stod för 22 % respektive 14 % av intäkterna under FY2026, sammanlagt 36 %. Bolaget namnger dem inte. Cirka 31 % av intäkterna kom från kunder utanför USA.
Konkurrenter
| AMD | Instinct-GPU:er (MI400-serien), den närmaste direkta konkurrenten |
|---|---|
| Egna AI-chip (ASIC) | Googles TPU (tillsammans med Broadcom), Amazons Trainium och Metas MTIA |
| Kina | Huawei Ascend och andra inhemska chip, som har tagit huvuddelen av den kinesiska marknaden |
Kopplingar till andra bolag i indexet
| TSM | Tillverkar alla NVIDIAs avancerade chip, inklusive CoWoS-kapsling |
|---|---|
| ASML | Levererar EUV-maskinerna som TSMC tillverkar chippen med |
| MSFT | En av de största köparna (Azure) |
| GOOGL | Kund (Google Cloud) och samtidigt konkurrent via TPU |
| AMZN | Kund (AWS) och samtidigt konkurrent via Trainium |
| META | En av de största köparna, bygger även eget chip (MTIA) |
| AVGO | Konkurrent inom egna AI-chip (ASIC) och Ethernet-nätverk |
| SPCX | Partner: SpaceXAI ska driftsätta Vera-CPU:n |
Finansiell utveckling
Miljarder USD. FY = räkenskapsår. Q2 FY27 slutade 26 juli 2026.| Q3 FY26 okt 2025 | Q4 FY26 jan 2026 | Q1 FY27 apr 2026 | Q2 FY27 jul 2026 | Q3 FY27 (prognos) okt 2026 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Intäkter | 57,0 | 68,1 | 81,6 | 96,2 | 108,0 |
| varav Data Center | 51,2 | 62,3 | 75,2 | 89,0 | – |
| Bruttomarginal | 73,4 % | 75,0 % | 74,9 % | 75,0 % | 74,0 % |
| Nettoresultat (GAAP) | 31,9 | 43,0 | 58,3 | 59,7 | – |
| EPS GAAP, USD | 1,30 | 1,76 | 2,39 | 2,46 | – |
| EPS justerat, USD | 1,30 | 1,62 | 1,87 | 2,22 | – |
Tillväxt sedan FY2020
| FY2020 | FY2021 | FY2022 | FY2023 | FY2024 | FY2025 | FY2026 | 12 mån | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 10,9 | 16,7 | 26,9 | 27,0 | 60,9 | 130,5 | 215,9 | 302,9 |
| tillväxt | – | +53 % | +61 % | 0 % | +126 % | +114 % | +65 % | +40 % |
| Nettoresultat | 2,8 | 4,3 | 9,8 | 4,4 | 29,8 | 72,9 | 120,1 | 192,9 |
| tillväxt | – | +55 % | +125 % | −55 % | +581 % | +145 % | +65 % | +61 % |
Räkenskapsår (FY) som slutar i januari, miljarder USD. Nettoresultat enligt GAAP. Sista stapeln är de senaste 12 månaderna till och med Q2 FY27 (juli 2026).
- Intäkter FY2026
- 215,9 mdr USD (+65 %)
- Data Center FY2026
- 193,7 mdr USD (+68 %)
- Nettoresultat FY2026
- 120,1 mdr USD
- Bruttomarginal FY2026
- 71,1 %
Under Q2 FY27 återförde bolaget 26,0 mdr USD till aktieägarna genom återköp och utdelning. Kvarvarande återköpsmandat är 99 mdr USD. Kvartalsutdelningen höjdes i maj 2026 från 0,01 till 0,25 USD per aktie, och nästa utbetalning är den 1 oktober 2026.
Balansräkning
per jul 2026 jämfört med jan 2026Vad har hänt?
- Lånen ökade från 8,5 till 33,4 mdr USD efter NVIDIAs största obligationsemission hittills: 25 mdr USD i juni 2026, med löptider på 2–30 år och räntor på cirka 4,25–5,6 %. Omkring 8,5 mdr av det ska refinansiera befintliga lån, resten går till allmänna ändamål.
- Aktieinnehaven i andra bolag, noterade och onoterade, har nästan tredubblats från 35 till 94 mdr USD. Värdeökningen syns också i resultatet: 7,8 mdr USD i orealiserade vinster under Q2.
- Kundfordringarna ökade med 64 % och lagret med 48 % sedan januari. Kundfordringarna motsvarar cirka 60 dagars försäljning, jämfört med cirka 51 i januari.
- Det fria kassaflödet under halvåret, 69,9 mdr USD, täckte med god marginal återköp och utdelningar på totalt 45,3 mdr USD.
| jan 2026 | jul 2026 | Förändring | |
|---|---|---|---|
| Kassa | 10,6 | 22,4 | +112 % |
| Räntepapper | 39,1 | 34,1 | −13 % |
| Aktieinnehav i andra bolag | 35,1 | 93,9 | +167 % |
| Kundfordringar | 38,5 | 63,1 | +64 % |
| Lager | 21,4 | 31,6 | +48 % |
| Sakanläggningar (fastigheter, datacenter, utrustning) | 10,4 | 14,3 | +38 % |
| Övriga tillgångar | 51,7 | 60,8 | +18 % |
| Summa tillgångar | 206,8 | 320,3 | +55 % |
| Lån | 8,5 | 33,4 | +294 % |
| Kortfristiga skulder (exkl. lån) | 31,2 | 42,0 | +35 % |
| Övriga långfristiga skulder | 9,9 | 15,9 | +61 % |
| Eget kapital | 157,3 | 229,0 | +46 % |
| Summa skulder och eget kapital | 206,8 | 320,3 | +55 % |
Miljarder USD. Balansdagar 25 januari 2026 (bokslut FY2026) och 26 juli 2026 (Q2 FY27). Kassaflöden avser första halvåret FY27 (feb–jul 2026).
Nyheter
- Trump–Xi-toppmötet i Washington: exportkontrollerna togs inte upp
Chipfrågan fanns inte med bland toppmötets åtta överenskommelser. USA håller fast vid kontrollerna, och kinesiska tillverkare har nu ca 80 % av den inhemska marknaden för AI-servrar. NVIDIAs prognos räknar redan med noll datacenterintäkter från Kina.
- Jensen Huang: kan sälja dubbelt så många chip nästa år
Vid ett tal i Skottland sa Huang att alla ledande AI-labb planerar att använda Vera Rubin från start.
- CUDA-Q byggs ut för feltoleranta kvantdatorer
NVIDIA utvidgar sin öppna plattform för att programmera kvantdatorer.
- Samarbete med Palantir om suverän AI för leveranskedjor
Samarbetet börjar i NVIDIAs egen verksamhet.
- Rekordkvartal: 96,2 mdr USD (+106 %)
Data Center ökade 117 % till 89,0 mdr. Prognosen för Q3 är 108 mdr ±2 %. Vera Rubin är i full produktion, och finansieringsplattformar för AI-infrastruktur på över 500 mdr USD har annonserats med bland andra Apollo, BlackRock, Blackstone, Brookfield och KKR.
Källor
- NVIDIA: Q2 FY2027 resultat (26 aug 2026)
- NVIDIA Q2 FY2027: balansräkning och kassaflöde (GlobeNewswire)
- NVIDIA: Q1 FY2027 resultat (20 maj 2026)
- NVIDIA: Q4 och helår FY2026 (25 feb 2026)
- Årlig omsättning FY2019–FY2026 (Stock Analysis)
- Årligt nettoresultat (Macrotrends)
- Kundkoncentration och anställda FY2026 (10-K-sammanställning)
- NVIDIA Newsroom
- Motley Fool: Kina och toppmötet
- Motley Fool: Nvidias obligationsemission på 25 mdr USD