AVGO · 5,7 % av indexet
Broadcom
Broadcom konstruerar skräddarsydda AI-chip (ASIC) åt de största AI-bolagen, bland annat Googles TPU, och nätverkschip som binder ihop tiotusentals AI-processorer i datacenter. Bolaget äger också VMware, vars mjukvara driver företagens egna datacenter. AI-intäkterna har mer än tredubblats på ett år.
Bolagsinformation uppdaterad 2026-09-29 · Kursdata till och med 2026-10-09
I indexet
vid kurs 361,54 (2026-10-09)Kursutveckling
Värdering och nyckeltal
vid kurs 361,54 (2026-10-09)Broadcoms justerade vinst räknar bort avskrivningar på förvärvade immateriella tillgångar (främst VMware), aktierelaterade ersättningar och omstruktureringskostnader. Marknaden använder oftast den justerade siffran.
Om bolaget
- Huvudkontor
- Palo Alto, Kalifornien
- Ursprung
- Avago (tidigare HP:s halvledardel) köpte Broadcom 2016 och tog namnet. VMware köptes 2023.
- VD
- Hock Tan (sedan 2006)
- Anställda
- ca 37 000
- Räkenskapsår
- Slutar i början av november, så FY2026 slutar i november 2026
- Börs
- Nasdaq (AVGO)
Att bevaka
- Rapporten för Q4 FY26 väntas i december. Prognosen är cirka 34,8 mdr USD, varav 21,7 mdr från AI.
- Leveranserna av OpenAI:s egna acceleratorer och Anthropics TPU-racks
- Konkurrensen om Googles TPU-affär, där MediaTek enligt uppgifter tar en del
- Hur VMware-kunderna reagerar på prishöjningarna och om de byter leverantör
- Utdelningshöjningen som brukar aviseras i december
Produkter och segment
Broadcom redovisar två segment. Andelarna gäller Q3 FY26 (maj–juli 2026).
Halvledare: AI ca 56 % av intäkterna
Egna AI-acceleratorer (XPU) och nätverkschip för AI-kluster. AI-intäkterna ökade 221 % till 16,7 mdr USD och väntas bli 21,7 mdr USD i Q4.
- Skräddarsydda AI-chip: Googles TPU, Metas MTIA och OpenAI:s egna acceleratorer
- Ethernet-switchar för AI (Tomahawk och Jericho) och optik för sammankoppling
- Hela TPU-racks som levereras till Anthropic
Halvledare: övrigt ca 14 % av intäkterna
Traditionella chip för bredband, trådlös kommunikation, lagring och industri.
- RF- och trådlösa komponenter till Apples iPhone
- Chip för bredband, set-top-boxar och lagring
Infrastruktur-mjukvara ca 30 % av intäkterna
Främst VMware (Cloud Foundation). Intäkterna ökade 29 % till 8,8 mdr USD, men växer långsammare än AI-delen.
- VMware Cloud Foundation för privata moln och privat AI
- Stordatormjukvara (tidigare CA) och säkerhet (Symantec)
Kunder och marknader
| Den största AI-kunden. Broadcom och Google utvecklar TPU-chippen tillsammans. | |
| Meta, ByteDance m.fl. | Egna AI-chip och nätverk för stora AI-kluster |
| OpenAI och Anthropic | OpenAI har tecknat avtal om 10 GW egna acceleratorer. Anthropic köper TPU-racks via Broadcom. |
| Apple | RF- och trådlösa komponenter till iPhone |
| Storföretag | VMware-kunder med egna datacenter |
AI-intäkterna kommer från ett fåtal mycket stora kunder, med Google som den största. Förlorar Broadcom en kund, eller flyttar en kund delar av affären till en annan leverantör, som när Google enligt uppgifter tar in MediaTek för vissa TPU-versioner, påverkar det intäkterna kraftigt.
Konkurrenter
| AI-acceleratorer | NVIDIA (GPU:er) och AMD, samt Marvell och MediaTek inom egna AI-chip |
|---|---|
| Nätverk | NVIDIA (InfiniBand, Spectrum-X), Cisco och Arista |
| Mjukvara | Nutanix, Microsoft och de publika molnen som alternativ till VMware |
Kopplingar till andra bolag i indexet
| GOOGL | Den största AI-kunden. Broadcom och Google utvecklar TPU-chippen tillsammans. |
|---|---|
| META | Utvecklar Metas egna AI-chip (MTIA) och levererar nätverkschip |
| TSM | Tillverkar alla Broadcoms avancerade chip och kapslar dem med CoWoS |
| NVDA | Huvudkonkurrent. Egna AI-chip och Ethernet konkurrerar med NVIDIAs GPU:er och nätverk. |
| AAPL | Leverantör av RF- och trådlösa komponenter |
| ASML | Indirekt via TSMC, vars avancerade processer kräver ASML:s EUV-maskiner |
Finansiell utveckling
Miljarder USD. Räkenskapsåret slutar i november. Q3 FY26 slutade 2 augusti 2026. Nettomarginalen enligt GAAP påverkas av avskrivningar på VMware-förvärvet. Prognosen för Q4 FY26 är cirka 34,8 mdr USD.| Q3 FY25 aug 2025 | Q4 FY25 nov 2025 | Q1 FY26 feb 2026 | Q2 FY26 maj 2026 | Q3 FY26 aug 2026 | Q4 FY26 (prognos) nov 2026 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Intäkter | 15,9 | 18,0 | 19,3 | 22,2 | 29,6 | 34,8 |
| varav AI-halvledare | 5,2 | 6,5 | 8,4 | 10,8 | 16,7 | – |
| Nettomarginal (GAAP) | 26,0 % | 47,3 % | 38,1 % | 42,0 % | 44,3 % | – |
| Nettoresultat (GAAP) | 4,1 | 8,5 | 7,3 | 9,3 | 13,1 | – |
| EPS GAAP, USD | 0,85 | 1,74 | 1,50 | 1,91 | 2,68 | – |
| EPS justerat, USD | – | 1,95 | 2,05 | 2,44 | 3,32 | – |
Tillväxt sedan FY2020
| FY2020 | FY2021 | FY2022 | FY2023 | FY2024 | FY2025 | 12 mån | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 23,9 | 27,4 | 33,2 | 35,8 | 51,6 | 63,9 | 89,1 |
| tillväxt | – | +15 % | +21 % | +8 % | +44 % | +24 % | +39 % |
| Nettoresultat | 3,0 | 6,7 | 11,5 | 14,1 | 5,9 | 23,1 | 38,3 |
| tillväxt | – | +128 % | +71 % | +22 % | −58 % | +292 % | +66 % |
Räkenskapsår som slutar i november, miljarder USD. Nettoresultat enligt GAAP. FY2024 pressades av VMware-förvärvet (avskrivningar, omstrukturering och skatt). Sista stapeln är de senaste 12 månaderna till och med Q3 FY26.
- Intäkter FY2025
- 63,9 mdr USD (+24 %)
- AI-intäkter Q4 FY26 (prognos)
- 21,7 mdr USD (+236 %)
- Fritt kassaflöde Q3 FY26
- 13,7 mdr USD, 46 % av intäkterna
- Capex
- bara cirka 0,5 mdr USD per kvartal, eftersom Broadcom inte har några egna fabriker
Broadcom delar ut mycket och höjer utdelningen varje år. Kvartalsutdelningen är 0,65 USD per aktie (3,1 mdr USD under Q3). Överskottet används också till att amortera lånen från VMware-köpet, som har minskat från 65 till 59 mdr USD sedan november.
Balansräkning
per aug 2026 jämfört med nov 2025Vad har hänt?
- Två tredjedelar av tillgångarna, 124 mdr USD, är goodwill och immateriella tillgångar från förvärven, främst VMware. Övrigt i diagrammet består alltså nästan helt av bokförda förvärvsvärden och inte av fysiska tillgångar.
- Broadcom har en nettoskuld (kassa minus lån) på cirka 35 mdr USD, men den har minskat från 49 mdr USD sedan november tack vare starkt kassaflöde och amorteringar.
- Kundfordringarna och lagret har ungefär fördubblats, i takt med att AI-leveranserna har ökat kraftigt.
- Verksamheten binder lite kapital: capex är bara cirka 0,5 mdr USD per kvartal, så nästan hela rörelsekassaflödet blir fritt kassaflöde.
| nov 2025 | aug 2026 | Förändring | |
|---|---|---|---|
| Kassa | 16,2 | 24,0 | +48 % |
| Kundfordringar | 7,1 | 13,7 | +92 % |
| Lager | 2,3 | 4,5 | +99 % |
| Sakanläggningar (fastigheter, datacenter, utrustning) | 2,5 | 3,1 | +24 % |
| Övriga tillgångar | 143,0 | 142,8 | 0 % |
| Summa tillgångar | 171,1 | 188,1 | +10 % |
| Lån | 65,1 | 59,4 | −9 % |
| Kortfristiga skulder (exkl. lån) | 15,4 | 18,6 | +21 % |
| Övriga långfristiga skulder | 9,3 | 10,5 | +12 % |
| Eget kapital | 81,3 | 99,7 | +23 % |
| Summa skulder och eget kapital | 171,1 | 188,1 | +10 % |
Miljarder USD. Balansdagar 2 november 2025 (bokslut FY2025) och 2 augusti 2026 (Q3 FY26). Lån inkluderar kortfristig del. Kassaflöden avser Q3 FY26.
Nyheter
- AI-intäkterna +221 % till 16,7 mdr USD och stark prognos
Intäkterna ökade 86 % till 29,6 mdr USD. Prognosen för Q4 är cirka 34,8 mdr USD, varav 21,7 mdr från AI. Broadcom lanserade också privata AI-moln baserade på VMware.
- Q2 FY26: AI-intäkterna 10,8 mdr USD (+143 %)
Intäkterna ökade 48 % till 22,2 mdr USD, drivet av egna AI-chip och Ethernet-nätverk för AI-kluster.