ASML · 2,4 % av indexet
ASML
ASML är ensamt i världen om att tillverka EUV-litografimaskiner, som behövs för att göra de mest avancerade chippen. Utan ASML finns inga AI-chip på 2–5 nm, varken hos TSMC, Samsung eller Intel. Varje EUV-maskin kostar cirka 200 miljoner euro, och den nya High-NA-generationen cirka 350–400 miljoner euro. ASML är också största ägare i det franska AI-bolaget Mistral AI.
Bolagsinformation uppdaterad 2026-09-29 · Kursdata till och med 2026-10-09
I indexet
vid kurs 1 780,34 (2026-10-09)Kursutveckling
Värdering och nyckeltal
vid kurs 1 780,34 (2026-10-09)Nyckeltalen är räknade i USD mot ADR-kursen. Vinsten och intäkterna har räknats om från EUR med ECB:s kurs 1 EUR = 1,1378 USD (28 september 2026). Vinst per aktie senaste 12 månaderna: 27,57 EUR. P/E-talet är högt, eftersom marknaden redan räknar med den kraftiga tillväxten 2026–2027.
Om bolaget
- Huvudkontor
- Veldhoven, Nederländerna
- Grundat
- 1984 (avknoppning från Philips)
- VD
- Christophe Fouquet (sedan 2024)
- Anställda
- över 44 000 (heltidstjänster)
- Räkenskapsår
- Kalenderår. Redovisar i euro.
- Börs
- Euronext Amsterdam (ASML) och Nasdaq (ASML), där en ADR motsvarar en aktie
Att bevaka
- Rapporten för Q3 2026 väntas i mitten av oktober. Prognosen är 11,0–12,0 mdr EUR. Orderingången är den viktigaste signalen för 2027.
- Hur snabbt High-NA EUV tas i bruk hos TSMC, Samsung och Intel
- Kapacitetsökningen till 2027–2028 och om leveranserna räcker till efterfrågan
- Exportkontroller mot Kina, som minskar försäljningen av DUV
- Värdet på innehavet i Mistral AI
Produkter och segment
ASML delar upp försäljningen i nya system (EUV och övrigt, DUV) och service på installerade maskiner (Installed Base Management). Siffrorna gäller Q2 2026.
EUV-system ca 41 % av intäkterna
Försäljningen av EUV-system var 3,8 mdr EUR. ASML räknar med att leverera cirka 65 low-NA EUV-maskiner 2026, en ökning av EUV-försäljningen med över 45 %.
- NXE-maskiner (low-NA EUV) för 2–7 nm
- EXE-maskiner (High-NA EUV) för framtida processer. TSMC och Samsung har bekräftat att de ska använda dem.
Övriga system (DUV) ca 30 % av intäkterna
Försäljningen av DUV-system var 2,8 mdr EUR. Maskinerna används för de lager i chippen som inte kräver EUV, och för mogna processer bland annat i Kina.
- Immersionsmaskiner (NXT) och torra DUV-maskiner
- Mät- och inspektionsutrustning (YieldStar, HMI)
Service (Installed Base Management) ca 30 % av intäkterna
Service och uppgraderingar på installerade maskiner gav 2,76 mdr EUR. Det är en stabil intäkt som växer med antalet maskiner.
- Service, reservdelar och uppgraderingar för högre produktivitet
Kunder och marknader
| Logikchip | TSMC, Samsung och Intel, som tillverkar AI-chip och processorer |
|---|---|
| Minneschip | SK hynix, Samsung och Micron, som tillverkar HBM och DRAM till AI |
| Kina | Kinesiska chiptillverkare får köpa DUV men inte EUV, på grund av exportkontroller |
Några få kunder, främst TSMC, Samsung, SK hynix och Intel, står för huvuddelen av försäljningen. Efterfrågan styrs därför av deras investeringsplaner. ASML ska öka kapaciteten för EUV och immersion med cirka 30 % till 2027.
Konkurrenter
| EUV | Ingen konkurrent: ASML är ensamt om EUV |
|---|---|
| DUV | Nikon och Canon, samt kinesiska SMEE |
| Alternativ teknik | Canons nanoimprint och forskning i Kina om egen EUV |
Kopplingar till andra bolag i indexet
| TSM | Den största kunden. TSMC:s 2- och 3-nm-processer bygger på ASML:s EUV-maskiner. |
|---|---|
| NVDA | Indirekt: NVIDIAs GPU:er tillverkas med ASML:s maskiner hos TSMC |
| AAPL | Indirekt via TSMC: Apples A- och M-chip kräver EUV |
| AVGO | Indirekt via TSMC: Broadcoms AI-chip kräver EUV |
| GOOGL | Indirekt: Googles TPU-chip tillverkas med EUV |
Finansiell utveckling
Miljarder EUR. Räkenskapsåret är kalenderår. EPS i EUR per aktie. Prognosen för Q3 2026 är mittpunkten i intervallet 11,0–12,0 mdr EUR med en bruttomarginal på 55–57 %.| Q2 2025 jun 2025 | Q3 2025 sep 2025 | Q4 2025 dec 2025 | Q1 2026 mar 2026 | Q2 2026 jun 2026 | Q3 2026 (prognos) sep 2026 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Intäkter | 7,7 | 7,5 | 9,7 | 8,8 | 9,3 | 11,5 |
| Bruttomarginal | 53,7 % | 51,6 % | 52,2 % | 53,0 % | 54,0 % | 56,0 % |
| Nettoresultat (GAAP) | 2,3 | 2,1 | 2,8 | 2,8 | 2,9 | – |
| EPS GAAP, USD | 5,90 | 5,49 | 7,34 | 7,15 | 7,59 | – |
Tillväxt sedan 2020
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 12 mån | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 14,0 | 18,6 | 21,2 | 27,6 | 28,3 | 32,7 | 35,3 |
| tillväxt | – | +33 % | +14 % | +30 % | +3 % | +16 % | +8 % |
| Nettoresultat | 3,5 | 5,9 | 5,6 | 7,8 | 7,6 | 9,6 | 10,7 |
| tillväxt | – | +66 % | −4 % | +40 % | −3 % | +27 % | +11 % |
Kalenderår, miljarder EUR. Nettoresultat enligt US GAAP. Sista stapeln är de senaste 12 månaderna till och med Q2 2026.
- Intäkter 2025
- 32,7 mdr EUR (+16 %)
- Nettoresultat 2025
- 9,6 mdr EUR
- Prognos 2026
- intäkter 43–45 mdr EUR och bruttomarginal 54–56 % (höjd i juli)
- Orderstock (dec 2025)
- 38,8 mdr EUR
ASML delar ut pengar kvartalsvis: 1,88 EUR per aktie i interimsutdelning under 2026. Utdelningen för 2025 var 7,50 EUR (+17 %). Ett återköpsprogram på upp till 12 mdr EUR pågår till och med 2028. Under första halvåret 2026 återköptes aktier för 2,1 mdr EUR och 1,7 mdr EUR delades ut.
Balansräkning
per jun 2026 jämfört med dec 2025Vad har hänt?
- Kassan har halverats, från 12,9 till 6,7 mdr EUR, eftersom kundfordringarna har fördubblats (+4,2 mdr EUR) samtidigt som ASML har delat ut och återköpt aktier för 3,7 mdr EUR. Rörelsekassaflödet var negativt under halvåret.
- Lagret är stort, 11,7 mdr EUR, nästan en fjärdedel av tillgångarna. En EUV-maskin tar lång tid att bygga, och ASML förbereder en kapacitetsökning på 30 % till 2027.
- En stor del av de kortfristiga skulderna är förskott från kunder (avtalsskulder). Kunderna betalar alltså i förväg för maskinerna, vilket delvis finansierar ASML.
- Balansräkningen är stark: lånen är bara 2 mdr EUR och avkastningen på eget kapital är cirka 50 %.
| dec 2025 | jun 2026 | Förändring | |
|---|---|---|---|
| Kassa | 12,9 | 6,7 | −48 % |
| Räntepapper | 0,4 | 0,9 | +124 % |
| Kundfordringar | 4,1 | 8,3 | +104 % |
| Lager | 11,4 | 11,7 | +3 % |
| Sakanläggningar (fastigheter, datacenter, utrustning) | 7,9 | 7,8 | −1 % |
| Övriga tillgångar | 13,8 | 14,8 | +7 % |
| Summa tillgångar | 50,6 | 50,2 | −1 % |
| Lån | 2,7 | 2,0 | −27 % |
| Kortfristiga skulder (exkl. lån) | 24,3 | 22,2 | −9 % |
| Övriga långfristiga skulder | 4,0 | 4,2 | +7 % |
| Eget kapital | 19,6 | 21,8 | +11 % |
| Summa skulder och eget kapital | 50,6 | 50,2 | −1 % |
Miljarder EUR. Balansdagar 31 december 2025 och 28 juni 2026. Kundfordringar inkluderar finansiella fordringar och avtalstillgångar. Lån avser långfristiga lån. Kassaflöden avser första halvåret 2026.
Nyheter
- TSMC och Samsung ska använda High-NA EUV för AI-chip
De två största chiptillverkarna bekräftade att de ska använda ASML:s nya High-NA-maskiner. Det var ett viktigt besked efter oron för att maskinerna är för dyra.
- Q2 över förväntan och helårsprognosen höjd till 43–45 mdr EUR
Intäkterna blev 9,3 mdr EUR och nettoresultatet 2,9 mdr EUR. Prognosen för Q3 är 11,0–12,0 mdr EUR. ASML ska öka kapaciteten för EUV och immersion med 30 % till 2027 och utreder ytterligare 30 % till 2028.