META · 5,7 % av indexet
Meta
Meta äger Facebook, Instagram, WhatsApp och Messenger med 3,6 miljarder användare varje dag och tjänar nästan alla pengar på annonser. Bolaget investerar mer än nästan någon annan i AI: egna modeller (Llama), Meta Superintelligence Labs, AI-assistenten Muse och glasögon med AI. AI förbättrar annonsmålstyrningen i dag och ska på sikt ge nya intäkter.
Bolagsinformation uppdaterad 2026-09-29 · Kursdata till och med 2026-10-09
I indexet
vid kurs 718,67 (2026-10-09)Kursutveckling
Värdering och nyckeltal
vid kurs 718,67 (2026-10-09)Det justerade P/E-talet räknar bort skattekostnaden i Q3 2025 (+6,20 USD per aktie) och skatteintäkten i Q1 2026 (−3,13 USD per aktie).
Om bolaget
- Huvudkontor
- Menlo Park, Kalifornien
- Grundat
- 2004 (Facebook)
- VD
- Mark Zuckerberg (grundare, kontrollerar majoriteten av rösterna)
- Anställda
- 75 472 (juni 2026)
- Räkenskapsår
- Kalenderår
- Börs
- Nasdaq (META)
Att bevaka
- Rapporten för Q3 2026 väntas i slutet av oktober. Prognosen är 61–64 mdr USD.
- Om Muse växer vidare och när den börjar ge intäkter, till exempel från handel
- Kostnadsprognosen och capex för 2027, som bedöms kunna nå cirka 197 mdr USD
- Förlusterna i Reality Labs och mottagandet av nya glasögon
- Regler och rättsfall om annonser och integritet i EU och USA
Produkter och segment
Meta redovisar två segment. Siffrorna gäller Q2 2026.
Family of Apps 99 % av intäkterna
Intäkterna ökade 28 % till 60,4 mdr USD. Antalet annonsvisningar ökade 14 % och priset per annons 12 %. Rörelseresultatet sjönk till 23,4 mdr USD på grund av stigande AI-kostnader.
- Facebook, Instagram (inklusive Threads), WhatsApp och Messenger
- Annonser med AI-drivna verktyg (Advantage+) och WhatsApp Business
- Meta AI och Muse, en AI-agent som lanserades i september 2026
Reality Labs ca 1 % av intäkterna
Intäkterna var 0,43 mdr USD och rörelseförlusten 4,6 mdr USD, ungefär 18 mdr USD per år.
- Ray-Ban Meta och Oakley Meta (AI-glasögon)
- Quest (VR), Meta VR Glasses (2027) och den handhållna enheten Muse Charm
AI-satsningen kostnad, inget eget segment
Meta Superintelligence Labs utvecklar frontmodeller. Capex 2026 väntas bli 130–145 mdr USD, och bedömningar pekar på cirka 197 mdr USD för 2027.
- Llama och nya frontmodeller
- Datacenter som Prometheus och Hyperion
- Egna AI-chip (MTIA) tillsammans med Broadcom
Kunder och marknader
| Annonsörer | Miljontals företag, från småföretag till globala varumärken. Små och medelstora företag står för en stor del. |
|---|---|
| Användare | 3,6 miljarder dagliga användare av Metas appar (+3 %). Tjänsterna är gratis och finansieras av annonser. |
| Muse och handel | Partnerskap med bland andra Walmart, Best Buy, Sephora och Wayfair för köp direkt via AI-agenten |
Nästan alla intäkter, 59,4 av 60,8 mdr USD, kommer från annonser. Meta är därför känsligt för konjunkturen och för regler om integritet, till exempel i EU och Apples App Tracking Transparency.
Konkurrenter
| Annonser | Google (Sök och YouTube), Amazon och TikTok |
|---|---|
| AI-assistenter | OpenAI (ChatGPT), Google (Gemini), Anthropic (Claude) och xAI/SpaceX (Grok) |
| Sociala medier | TikTok, YouTube, X och Snapchat |
| Glasögon och VR | Apple (Vision Pro), Google/Samsung (Android XR) |
Kopplingar till andra bolag i indexet
| NVDA | En av de största köparna av NVIDIA-GPU:er för träning och drift av AI |
|---|---|
| AVGO | Utvecklar Metas egna AI-chip (MTIA) och levererar nätverkschip |
| TSM | Tillverkar MTIA-chippen |
| GOOGL | Huvudkonkurrent om annonsbudgetar och AI-assistenter. Muse pressade Alphabet-aktien i september. |
| AAPL | Konkurrent inom glasögon och VR. Apples regler (App Store och spårning) påverkar Metas annonser. |
| AMZN | Konkurrent om annonser, men också partner där Amazon-annonser visas i Metas appar |
| SPCX | Konkurrent inom AI (Grok) och sociala medier (X) |
Finansiell utveckling
Miljarder USD. Räkenskapsåret är kalenderår. Q3 2025 belastades av en skattekostnad på 15,9 mdr USD och Q1 2026 fick en skatteintäkt på 8,0 mdr USD, vilket gör nettoresultatet ryckigt. Prognosen för Q3 2026 är mittpunkten i intervallet 61–64 mdr USD.| Q2 2025 jun 2025 | Q3 2025 sep 2025 | Q4 2025 dec 2025 | Q1 2026 mar 2026 | Q2 2026 jun 2026 | Q3 2026 (prognos) sep 2026 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Intäkter | 47,5 | 51,2 | 59,9 | 56,3 | 60,8 | 62,5 |
| Rörelsemarginal | 43,0 % | 40,0 % | 41,0 % | 41,0 % | 31,0 % | – |
| Nettoresultat (GAAP) | 18,3 | 2,7 | 22,8 | 26,8 | 15,8 | – |
| EPS GAAP, USD | 7,14 | 1,05 | 8,87 | 10,44 | 6,18 | – |
Tillväxt sedan 2020
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 12 mån | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 86,0 | 117,9 | 116,6 | 134,9 | 164,5 | 201,0 | 228,2 |
| tillväxt | – | +37 % | −1 % | +16 % | +22 % | +22 % | +14 % |
| Nettoresultat | 29,1 | 39,4 | 23,2 | 39,1 | 62,4 | 60,5 | 68,1 |
| tillväxt | – | +35 % | −41 % | +69 % | +59 % | −3 % | +13 % |
Kalenderår, miljarder USD. Nettoresultat enligt GAAP. 2022 pressades av minskade annonsintäkter och stora förluster i Reality Labs. Sista stapeln är de senaste 12 månaderna till och med Q2 2026.
- Intäkter 2025
- 201,0 mdr USD (+22 %)
- Nettoresultat 2025
- 60,5 mdr USD (−3 %, efter skattekostnaden i Q3)
- Kostnader 2026 (prognos)
- 165–169 mdr USD
- Investeringar (capex) 2026
- 130–145 mdr USD (72 mdr USD 2025)
Meta har pausat återköpen: inga aktier återköptes i Q2 2026, jämfört med 10,2 mdr USD ett år tidigare. Kvartalsutdelningen på 0,525 USD per aktie (1,35 mdr USD) finns kvar. Det fria kassaflödet var bara 0,8 mdr USD i Q2, eftersom capex var 31,1 mdr USD. Lånen har ökat från 59 till 84 mdr USD på ett halvår.
Balansräkning
per jun 2026 jämfört med dec 2025Vad har hänt?
- Sakanläggningarna (datacenter och AI-servrar) har ökat med 49 mdr USD på ett halvår, till 226 mdr USD. De utgör nu halva balansomslutningen.
- Det fria kassaflödet har i stort sett försvunnit: 0,8 mdr USD i Q2 mot 8,5 mdr USD ett år tidigare. Meta har därför lånat mer (lånen har ökat från 59 till 84 mdr USD) och pausat återköpen.
- Nettokassan (kassa och räntepapper minus lån) har krympt från 23 till cirka 7 mdr USD, men balansräkningen är fortfarande stark med en soliditet på 58 %.
- Leverantörsskulderna har nästan fördubblats, till 16 mdr USD, i takt med de ökade investeringarna i servrar och datacenter.
| dec 2025 | jun 2026 | Förändring | |
|---|---|---|---|
| Kassa | 35,9 | 15,5 | −57 % |
| Räntepapper | 45,7 | 74,8 | +64 % |
| Onoterade aktieinnehav (bl.a. Scale AI) | 27,5 | 30,2 | +10 % |
| Kundfordringar | 19,8 | 21,8 | +10 % |
| Sakanläggningar (fastigheter, datacenter, utrustning) | 176,4 | 225,7 | +28 % |
| Övriga tillgångar | 60,7 | 82,1 | +35 % |
| Summa tillgångar | 366,0 | 450,0 | +23 % |
| Lån | 58,7 | 83,7 | +42 % |
| Kortfristiga skulder (exkl. lån) | 41,8 | 56,4 | +35 % |
| Övriga långfristiga skulder | 48,2 | 48,7 | +1 % |
| Eget kapital | 217,2 | 261,2 | +20 % |
| Summa skulder och eget kapital | 366,0 | 450,0 | +23 % |
Miljarder USD. Balansdagar 31 december 2025 och 30 juni 2026. Aktieinnehav avser onoterade innehav, bland annat 49 % i Scale AI. Kassaflöden avser Q2 2026.
Nyheter
- JPMorgan: Muse kan dominera AI-marknaden
Muse beskrivs som den mest använda AI-appen för konsumenter sedan ChatGPT. Riktkursen höjdes till 920 USD, och aktien har stigit cirka 36 % i september.
- Meta lanserade AI-agenten Muse
Muse kan utföra uppgifter i flera steg: hitta information, fylla i formulär och handla via appen eller WhatsApp. Den blev nummer ett i App Store i USA och hade laddats ned över 2,5 miljoner gånger inom två veckor.
- Q2: intäkterna +28 %, vinsten −14 % och aktien föll 7 %
Kostnaderna ökade 55 % och rörelsemarginalen sjönk från 43 till 31 %. Prognosen för årets kostnader höjdes och återköpen pausades.